• Németh Margit: Mikor iskolaérett a gyermek?

Szlovákiában a gyermek hat éves korában éri el az iskolakötelezettséget. Iskolaköteles az a gyermek, aki az adott naptári év augusztus 31-ig betölti hatodik életévét. Ez azonban nem  jelenti azt, hogy hatéves korára alkalmassá váljon az iskolára; egyenletes testi, értelmi, érzelmi és szociális fejlődésre, érésre van szükség. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a gyermekek érése nem mindig egyenletes, ezenkívül egyéni eltéréseket is mutat gyerek és gyerek közt. A hatéves gyerekek közt vannak olyanok, akiknek iskolaérettsége kérdéses, akik fizikai életkoruk ellenére nem beiskolázhatók. Ilyen esetben elhalasztható az iskolakezdés egy, indokolt esetben két évvel.

Az iskolakezdés halasztására a szakember (pszichológus, óvónő, gyermekorvos, szakorvos, gyógypedagógus, stb.) ad javaslatot. Az iskolatörvény engedélyezi az idő előtti beiskolázást is. Erről akkor beszélünk, ha a gyermek az adott kalendáriumi év augusztus 31. és december 31. között tölti be a hatodik életévét. Amikor a pszichológus megpróbálja eldönteni, hogy a gyermek menjen, vagy ne menjen iskolába, akkor elsősorban azt vizsgálja, hogy a gyermek képes lesz-e megfelelni az iskolai követelményeknek.

...Fontos, hogy a gyerekek éretten, felkészülten kerüljenek be az iskolába, mert csak a minden területen érett gyerek képes megfelelni az iskola által támasztott követelményeknek. Ellenkező esetben előbb vagy utóbb szembesülünk az éretlenség következményeivel.

Mit kell csinálnia a gyereknek?

• El kell viselnie, hogy távol van a szeretteitől.
          • El kell viselnie az idegeneket.
          • Tudnia kell, hogyan közeledjen a társaihoz, és hogy az idegenekből barátok legyenek.
          • El kell viselnie a tömeget.
          • El kell viselnie a kritikát.
          • Váltakozó mennyiségű dicséret mellett kell dolgoznia.
          • Egyedül kell dolgoznia.
          • Nyugodtan egy helyben kell ülnie és csendben figyelnie.
          • Ki kell tudnia fejezni szavakban, hogy mit szeretne.
          • Birtokában kell lennie a szükséges készségeknek.

Mit „tudjon“ még?

• tartósan (10-15) percig kösse le a rajzolás, a feladatlap kitöltése, a színezés
          • ne okozzon problémát a versek, rövid mesék megjegyzése és elmondása
          • ne legyen beszédhibája, tudja magát szóban - egyszerű összetett mondatokat használva -  kifejezni